Yurt seçme rehberi

Yurt seçme rehberi

Üniversitede Yurt

Tercih sonuçları açıklandı ve Pamukkale Üniversitesi ni kazandınız. Şimdi ne yapacaksınız? Artık hayatınız yeni bir şehirde devam edecek, aylar sonra o şehre taşınacaksınız. Daha önce belkide yakınlarınızın yanına yada Pamukkale yi görmek için yani sadece tatil için Denizli ye geldiniz. Şehir ve üniversite hakkında birşey bilmiyorsunuz. İşte bu rehber size yardımcı olacak.

Öncelikle kazandığınız belli olduktan sonra sevinç, rahatlık gibi duygular oluştu. Sevindiniz kutladınız. Ünversiteniz belli, bölümünüz belli. Ünivresiteye internet üzerinden yada Denizli ye gelerek kayıt yaptıracaksınız. Şimdi sıra yeni hayatınızda konaklayacak yeri araştırmakta.

Bu araştırmayı belki bir yakınınız vasıtasıyla yapıyorsunuz, belki güvendiğiniz sivil toplum kuruluşlarını arayıp denizlide erkek yurtlarını onlara soruyorsunuz. Hepsi olabilir. Tabi en çok tercih edileni Google a girip araştırma yapmak. Denizlide erkek öğrenci yurtları yada denizli erkek öğrenci yurtları yazarsanız erkek öğrenci yurtları çıkacaktır. İnternet sitelerini inceleyin ve bilgileri oradan edinin. Fotoğraflarına bakın. İmkanlarını görün. Ardından arayın ve kafanıza takılan soruları birebir sorun. (Tabi ileriki yaşamınız için cemaat yada bu tip kuruluşların yurtlarını bulmamaya özen gösterin.) Konuştunuz fiyatları öğrendiniz ve 1-2 yer kafanıza yattı. Şimdi ne olacak?

Şimdi ise bu beğendiğiniz yerlerden birine rezervasyon yaptırırsanız iyi olur. Ya da Denizliye yakın bir şehirdeyseniz ailenizle uygun bir zamanda gelip belirlediğiniz yeri canlı görün. Yurt sahibiyle görüşün. Kesin kaydınızı yaptırın ve kendi şehrinize dönün. Denizliye uzak bir şehirdeyseniz üniversitenin manuel kayıt döneminde Denizliye gelin ve kaydınızı manuel olarak okulda yaptırın. Sonrasında ise belirlediğiniz yurda ailenizle birlikte bakın. Kaydınızı yaptırın. Böylelikle hem üniversite kaydını yaptırmış olursunuz hem de kalacak yerinizi ayarlamış olursunuz. Okul başlarken kendiniz gelirsiniz, hemen yurdunuza yerleşirsiniz.

Öğrenci yurdu kuralları olan, kendi işleyişi olan ve 1 kişilik odada kalacak olsanız bile toplu yaşamayı gerektiren bir yerdir. En süper en pahalı en iyi konumdaki yurda bile kaydolsanız evinizdeki gibi rahat olamayacaksınız. Onun için beklentilerinizi yüksek tutmayın. Toplu yaşamaya alışmanız ve uymanız gereken kurallar olduğunu unutmayın.